7 padomi kā izvēlēties domēnu
7 padomi kā veiksmīgi izvēlēties domēnu
Viena no svarīgākajām jebkuras vietnes sastāvdaļām ir domēna vārds. Tas nav tikai nosaukums, kas tiek ierakstīts URL pārlūkprogrammas adreses joslā. Tas ļauj identificēt uzņēmumu, parādīt galveno biznesa ideju, kā arī kļūt par identificējošu firmas zīmi. Tāpēc ir ļoti svarīgi saprast, kā pareizi izvēlēties vietnei domēnu, kas var kļūt par īstu mārketinga instrumentu uzņēmumam. Tikai daži pareizi izvēlēti burti var ļoti ietekmēt lietotāja uztveri, zīmola popularizēšanu meklētājprogrammās un mērķauditorijas piesaisti.
Jā! Ir ļoti svarīgi izvēlēties pareizo domēnu, taču to izdarīt nav tik vienkārši. Ir daudz faktoru, sīkumu, kam jāpievērš uzmanību. Ja šeit pieļausiet kļūdu vai nepiešķirsiet tam vajadzīgo nozīmi, jūsu tīmekļa resurss nekad neizdosies. Būtisks priekšnoteikums ir viegli izrunājams mājas lapas nosaukums, lai jūsu mājaslapa paliktu cilvēkiem atmiņā un viņi to varētu apmeklēt atkārtoti.
Kā tad pareizi izvēlēties domēnu un domēnu zonu? Šeit atradīsiet noderīgus un vērtīgus padomus sava domēna vārda izvēlē, gan kā izvēlēties pareizāko domēna nosaukumu savai mājaslapai, gan kam vajadzētu pievērst lielāku uzmanību.
Kā izvēlēties domēnu savai mājaslapai – pamata skaidrojumi
Vispirms iepazīsimies ar dažiem terminiem šajā sakarā. Mums jau ir zināms hostinga pakalpojuma sniedzējs un esam izvēlējušies vietu, kur to reģistrēsim. Tagad pienācis mirklis, kad jādod atbilstošu vārds savai vietnei. Un kas tad ir domēns?
Domēns – kas tas ir?
Kas ir domēns un kāpēc tas ir vajadzīgs? Domēna nosaukums ir jūsu mājas lapas vārds – mājaslapas adrese, ko lietotāji redz pārlūkprogrammas adreses joslā un kurā tiks atvērts jūsu projekts. Ierakstot šo URL savas pārlūkprogrammas adreses joslā, jūs tiksiet novirzīts uz savas mājaslapas galveno lapu. Piemēram, manas mājaslapa aowebstudio.com –ir domēna vārds jeb domēns.
Ir ļoti svarīgi jau pašā tās izstrādes sākumā izlemt, kāds domēna vārds tiks izmantots vietnei. Kad meklētājprogrammas, lietotāji un partneri uzzina par mājaslapu, viņi saglabās saiti uz to savās grāmatzīmēs un datubāzēs. Jebkuras izmaiņas domēnā var izraisīt īslaicīgu trafika samazināšanos jūsu projektā.
Ne jau visi saprot, kas ir URL nosaukums un tas var radīt grūtības ar domēna vārda izvēli. Iesākumā apskatīsim tādus punktus kā – domēna struktūra un specifikācija.
Domēna struktūra
Kā redzams attēlā, domēna vārds sastāv no vairākām daļām, kas atdalītas ar punktu. Vārdu skaits, kas atdalīts ar punktu, ļauj noteikt domēna vārda līmeni: otrais, trešais vai ceturtais līmenis. Paskaidrošu šo ar vienkāršiem piemēriem kāds izskatās katrs no šiem līmeņiem:
- weblapa.lv – otrais līmenis;
- weblapa.com.lv – trešais līmenis;
- forums.weblapa.com.lv – ceturtais līmenis.
Turklāt katrai piemērā redzamajai daļai ir arī savs zonas nosaukums:
- .lv, .com un citas opcijas, kas seko punktam sauc par domēna zonu;
- weblapa — pats domēna nosaukums;
- forums (iepriekš konkrētajā piemērā) — apakšdomēns.
Domēna specifikācija — zonas
Domēna zonai ir īpaša nozīme un runa šeit būs par kopējo zonu specifikāciju. Zona ir kaut kas tāds, bez kura neviena vietne nevar darboties. Bet tagad neliels ieskats zonu variācijās, kas varbūt palīdzēs jums izvēlēties domēna zonu. Pēc kādiem kritērijiem izvēlēties domēna zonu? Domēna zonas izvēlamies pēc sev piemērotākā principa — teritoriālā vai tematiskā.
Teritoriālās zonas
Tie var norādīt ne tikai valsti, bet arī pilsētu, atsevišķu reģionu. Valsts norādes ir biežākas un tās izskatās šādi:
- .lv — Latvija;
- .lt — Lietuva
- .ru — Krievija;
- .uk — Lielbritānija;
- utt.
Visām domēnu zonām, kas norāda valsts piederību, ir stingri noteikta divu burtu kombinācija. Tāpat par teritoriālo piederību var norādīt uzņēmuma atrašanās vietu noteiktā reģionā vai pilsētā. Parasti to pievieno valsts zonai un tiek izmantots gadījumos, kad ir svarīgi norobežot projekta piederību noteiktai pilsētai.
Tematiskās zonas
Šādos domēnu zonu nosaukumos parasti ir trīs vai vairāki burti. Katra zona norāda uz kādu konkrētu tematiku. Un te atliek izvēlēties tikai viena vai otra virziena zonu, ja vietne ir piepildīta ar materiāliem, kas atbilst kāda novirziena tematikai.
Šo zonu ir ļoti daudz un pēc būtības tās ir ļoti dažādas. Šeit apskatīsim visizplatītākās tematiskās zonas:
- com — starptautiskā zona dažādu virzienu tēmām;
- net — ieteicams uzņēmumiem un zīmoliem, kas sniedz pakalpojumus interneta, telefonijas u.c. jomā;
- biz – ar komerciālu fokusējumu;
- edu — izglītības iestādēm, bet to var izmantot tikai tad, ja ir atbilstoša licence;
- gov — valsts iestādēm;
- org — ieteicams organizācijām, kas veic bezpeļņas aktivitātes;
- pro — labākais risinājums resursiem, kas sniedz tādu vai citu profesionālu palīdzību;
- info — ieteicams izvēlēties ziņu un informācijas projektiem, blogiem;
- name — konkrētai personai veltītām vietnēm.
Daži ieteikumi domēna zonas izvēlei
Tagad daži padomi, kas jums palīdzēs saprast, kuru domēna zonu izvēlēties. Vispirms jau ņemam vērā sava projekta galvenās iezīmes:
- tematika — galvenās tēmas, kas tiks aktualizētas vietnes lapās;
- darbības novirziens;
- reģionu, kurā reklamēsiet vietni. Šeit papildus jāņem vērā vai nav kādi reģionālie ierobežojumi.
Kā domēna zonu vēlams izvēlēties atbilstoši uzņēmuma darbības vietai, specifikai vai klientu lokam, priekšroku dodot vai nu valsts domēnam (piemēram, .lv), vai starptautiskajam .com. Ja uzņēmuma pamatdarbība ir paredzēta vietējā tirgū, valstij atbilstošs domēna paplašinājums ir draudzīgāks vietējam apmeklētājam, un tas nodrošina labāku atrodamību vietējā Google meklētājā. Starptautiskam uzņēmumam, labāk lietot .com. Uzņēmumi, kas darbojas ES, var izvēlēties arī .eu, .net vai .biz. Taču tie skaitās mazāk prestiži un bieži tiek jaukti ar .com.
Precīzi izvēlēta domēna zona pilnīgi noteikti liks mājaslapas adresei izskatīties profesionālāk, kas dod iespēju sasniegt labus rezultātus Google meklētājā. Zinot domēna zonu specifiku, jums būs vieglāk orientēties dažādās zonās un izdarīt patiešām pareizo izvēli.
Tikai viena neliela piezīme! Ja pašlaik vēl tikai domājat par savas mājas lapas izveidi un veiciet dažādas informācijas izpēti par šo tēmu, ja nevarat saprast ar ko sākt un cik lielas būs gaidāmās izmaksas, aicinu pieteikties bezmaksas konsultācijai. Mēs kopā apspriedīsim šo tēmu un sameklēsim labāko risinājumu.
7 padomi domēna vārda izvēlē
Ticiet man, jums priekšā stāv grūta izvēle. Interneta resursu ir aizvien vairāk, un atrast vietnei unikālu nosaukumu kļūst arvien grūtāk un grūtāk. Domēna vārda izvēle ir līdzīga uzņēmuma nosaukuma izvēlei — kas prasīja daudz laika, domāšanas un apsvērumu. Atcerieties, cik grūti un sarežģīti bija izdarīt pareizo izvēli. Mēs vēlējāmies vieglu, skanīgu un ne pārāk izplatītu vārdu. Ar domēna vārda izvēli ir gluži tāpat. Jūsu domēna vārds ir Jūsu identitāte interneta tīmeklī. Ir jāpārliecinās, ka izvēlētais domēna nosaukums atbilst Jūsu biznesam, ir viegli atrodams un reklamējams.
Izvēloties nosaukumu savai mājaslapai, jāņem vērā vairākas nerakstītas prasības. Un tās ir — domēna nosaukumam jābūt:
- lai varētu to viegli atcerēties un uzrakstīt;
- pēc iespējas īsākam vai vismaz ne pārāk garam – ideālā gadījumā ne garāks par 9 rakstzīmēm;
- domēna vārdam jābūt brīvam starp citām interneta vietnēm — šī informācija tiek pārbaudīta vietnēs, kurās tiek iegādāts domēna vārds.
Starp citu! Der atcerēties, ka domēna vārdu mēs nepērkam, bet gan iznomājam uz noteiktu laiku. Domēnu jūs varat izmantot tikai tādu laika periodu, par kuru esat samaksājis. Vislabāk ir maksāt uzreiz vismaz par 12 mēnešiem. Tas ir arī izdevīgi no finansiālā viedokļa – maksājot par mēnesi, likmes ir krietni augstākas nekā maksājot par gadu. Par gadu maksājot pastāv lielāka iespēja, ka jūs noteikti neaizmirsīsit papildināt savu domēna atjaunošanas kontu, pretējā gadījumā vienā dienā jūsu Web lapa vairs neeksistēs.
Brīva un rezonējoša nosaukuma atrašana var būt laikietilpīga. Jo jaukākie un vienkāršākie vārdi jau ir aizņemti. Taču Jums ir iespēja sarīkot īstu „prāta atjautības” seansu un Jums noteikti izdosies atrast pareizo risinājumu.
7 padomi — kā izvēlēties domēnu savai mājaslapai
Uzreiz teikšu — domēna vārdam ir tieša ietekme uz mājaslapas veicināšanas efektivitāti un lietderību “meklētājprogrammās”. Tāpēc ir tik ļoti svarīgi izvēlēties nosaukumu, kas būs ne tikai pievilcīgs un skanīgs, bet arī palīdzēs sasniegt vēlamos rādītājus – sasniegt pēc iespējas augstākas pozīcijas un reitingus meklēšanas rezultātos tādās meklējumprogrammās kā Google, Bing un Yandex.
1. padoms — izmantojiet tikai īsus vārdus vai frāzes
Ja cenšaties izvēlēties vietnei domēnu, bet vēl neesat spējis orientēties dažādās opcijās, šis padoms noteikti jums noderēs. Nav ieteicams lietot pārāk garus vārdus un teikumus. Garus vārdus ir grūti atcerēties un uzrakstīt. Labākais variants ir viens vai divi īsi vārdi. Pie divu vārdu domēnu kombinācijas starp vārdiem var izmantot defisi vai arī šos divus vārdus uzrakstīt bez atstarpes. Ļoti vēlams izslēgt burtus, kuriem ir neskaidra vai sarežģīta transliterācija. Piemēram, latīņu alfabēta burtus var ierakstīt kā šo SHCH. Vai, jūsuprāt, lietotājiem būs viegli pašiem ievadīt vietnes nosaukumu? Vai viņiem būs viegli atcerēties šo burtu kombināciju? Vislabāk jau šādus vārdus neiekļaut domēna nosaukumā. Izvēloties domēna vārdu, vienmēr domājiet par savu potenciālo lasītāju, apmeklētāju un klientu ērtībām.
Ja jūsu mājaslapa būs valodā, kas rakstībā izmanto kirilicu, tad viens no svarīgākajiem ieteikumiem, atcerēties galvenos trūkumus šādiem domēnu nosaukumiem — pēc Copy un Paste pielietošanas kirilicas nosaukumi netiek parādīti pareizi – tie tiek “iekodēti” garā virknē nesaprotamu rakstzīmju. Un tam sekas – šāds nepareizs domēna attēlojums pēc kopēšanas var izraisīt lapu dublikātu vai bojātu saišu parādīšanos.
Atgriežoties pie domēna vārda garuma — jo nosaukums īsāks, jo labāk. Īsus nosaukumus ir viegli uzrakstīt un viegli atcerēties. Tie arī labāk izskatās uz vizītkartēm un citos mēdijos. Pārliecinieties, ka to tiešām ir viegli atcerēties. Atcerieties, ka gan mutvārdu mārketings, gan ar nozari saistītā meklēšana lielā mērā balstās uz to, cik viegli atcerēties domēna nosaukumu. Jūs taču nevēlaties būt tas uzņēmums, par ko visi vienmēr aizmirst pastāstīt draugiem, jo nevar atcerēties tā nosaukumu?
Pārliecinieties, ka nosaukumu ir viegli uzrakstīt. Ja domēna nosaukuma pareizai uzrakstīšanai jāpievērš īpaša uzmanība, jo tam ir īpaša rakstība, tas ir garš, vai ietver neiegaumējamus vārdus vai skaņas, jūs zaudēsiet labu daļu mārketinga vērtības. Eksperti kā viens nemitīgi atgādina, cik svarīgi ir izmantot viegli drukājamus burtus, tādēļ izvairieties lietot latviešu valodā neizmantojamus (q, x, w un y).
Mājaslapu nosaukumi, kas balstīti uz dīvainiem, nepareizi uzrakstītiem vārdiem, vairākām domuzīmēm vai garlaicīgiem īpašības vārdiem (labākais, lētākais) ne vienmēr būs tā labākā izvēle. Šis nav dzelžains noteikums, taču ir diezgan droši, ja kaut ko dara visi, tas neder nekam. Paskatieties kaut vai uzņēmumu katalogā, cik daudz uzņēmumu nosaukumā ir „A&A” dažādās variācijās, kas reģistrēti pēdējo 30 gadu laikā. Un kā tādā situācijā nokļūt meklētājprogrammu sarakstā un reitingos starp pirmajiem?
2. padoms: simbolu un ciparu lietošanas īpatnības
No kā sastāv domēna nosaukums? Domēna nosaukumā tiek izmantot gan burti, gan cipari, gan defise. Nav stingru aizliegumu izmantot noteiktus simbolus. Tomēr to lietošanai ir noteikti rakstīti un nerakstīti noteikumi.
Defise nav tas labākais risinājums, jo URL šī domuzīme atdala vārdus vienu no otra. Un šķiet, kas tur sevišķs. Bet… Meklētājprogrammas to novērtē kā trūkumu. Pamatots defises lietošanas iemesls var būt, ja uzņēmuma nosaukums sastāv no diviem vai vairākiem vārdiem, piemēram, ezoterikas-skola. Visās pārējās situācijās defise ir jāatmet un arī šajā piemērā var abus vārdus rakstīt arī bez defises.
Skaitļu pielietojums var būt tikai saprātīgs, ja domājat domēna nosaukumā iekļaut kādu ciparu. Ciparu pielietojums ir iespējams, bet tikai tad, ja to izmantošana ir pamatota un nes sevī informatīvu slodzi. Pamatots skaitļu lietošanas gadījums var būt, ja tie sākotnēji ir iekļauti zīmola nosaukumā, piemēram, tv3.
Taču mans ieteikums ir izvairīties no domu zīmju un skaitļu izmantošanas. Cipari un savienojuma zīmes var būt viegli pārprotamas, kas neļauj precīzi verbāli nosaukt jūsu domēnu, kā arī atcerēties un uzrakstīt to. Tāpat neiesaku izmantot nosaukumā ar vārdiem rakstītus ciparus vai romiešu skaitļus.
3.padoms: zīmols vai produkts kā domēns
Vienkāršākais veids, kā izvēlēties domēna vārdu, ir koncentrēties uz uzņēmuma nosaukumu jeb zīmolu. Ko no tā iegūsiet:
- pieaugs atpazīstamība;
- apmeklētājiem būs vieglāk atrast jūsu mājaslapu;
- meklēšanas roboti arī lieliski sarindos informāciju, pateicoties navigācijas meklēšanai.
Piezīme! Jēdziens «navigācijas meklēšana» tieši slēpj uzņēmuma nosaukumu, kuru lietotāji ievada meklēšanas portālos. Šīs sistēmas «velk it kā paralēles» starp trim komponentiem – domēnu, meklēšanas vaicājumu, tīmekļa lapas saturu. Pat ja cilvēki rakstot pieļauj neprecizitātes, roboti vienalga sapratīs, kas tiem ir jāatrod. Ja plānojat izmantot SEO metodes, lai reklamētu savu mājas lapu nākotnē, jums ir jāiegādājas domēns ar sava zīmola nosaukumu.
Zīmola nosaukuma izmantošana ir labākā iespēja jau labi zināmiem un plaši atpazīstamiem uzņēmumiem tādiem kā adidas.com, nike.com, samsung.com utt. Skaidra šīs metodes priekšrocība ir nosaukuma unikalitāte un saprotama saistība ar ražošanas uzņēmumu.
Starp citu! Līdzīga metode tiek piemērota arī jauniem un mazpazīstamiem uzņēmumiem, bet tikai tad, ja esat orientēti uz ilgtermiņa uzņēmējdarbību. Tikai jauno uzņēmumu mīnuss ir, ka sākotnēji mājaslapa un nosaukums būs neatpazīstami. Atcerieties! Mīnuss drīzā nākotnē izlīdzināsies, ja pakāpeniski attīstīsiet savu projekta ideju.
Ja vēl nezināt, kuru domēna vārdu izvēlēties, bet specializējaties preču pārdošanā vai pakalpojuma sniegšanā, tad arī koncentrējieties uz to. Kā piemēru varu minēt — jūs tirgojat dārza mājiņas, tad var apsvērt vietnes nosaukumam izvēloties darzamajinas.com. Lietotāji vienā mirklī sapratīs, uz ko konkrētā vietne specializējas.
Piezīme! Šādi URL ir piemēroti arī reklamēšanai! Tādus projektus ir daudz vieglāk pacelt pirmajās reitingu pozīcijās meklēšanas rezultātos.
Te nākas atgādināt, ka šeit ir arī savs milzīgs trūkums. Bieži vien visi labie, skanīgie un dinamiskie šāda veida domēni jau ir aizņemti. Jums būs jāmēģina atrast un izvēlēties ko pavisam savdabīgu. Turklāt, izvēloties šādu domēna nosaukumu šaurai nišai, jums vajadzētu apsvērt iespējamo biznesa paplašināšanu nākotnē un apsvērt vai šī sākotnējā doma piestāvēs nosaukumam arī nākotnē.
4.padoms: izvēlieties neaizmirstamus vārdus
Pēc kādiem kritērijiem izvēlēties unikālu un neaizmirstamu domēna nosaukumu? Šie kritēriji ir pamatprasības jebkuram domēnam:
- atbilstība projekta tēmai;
- īsums;
- viegla iegaumēšana un rakstīšana;
- patīkams skanējums.
Mūsdienās lielāko daļu šādu nosaukumu jau izmanto citi uzņēmēji. Lai atrastu labāko variantu, pie tā ir ļoti smagi jāstrādā. Piemēram, izdomājiet burtu kombināciju. Tā var nebūt tieši saistīta ar vietni, bet izklausīsies jauki, lipīgi un viegli iegaumējami. Pasaulē jau ir reģistrēti miljoniem domēnu, tāpēc ir ļoti būtiski pievērst uzmanību tam, lai tas būtu lipīgs un viegli iegaumējams.
5. padoms: izvēlieties pareizu domēna zonu
Mēs jau zinām, ka domēna zona ir piedēkļi, ar kuriem beidzas domēna vārds, piemēram .com, .lv, .org, .net un utt. Šiem paplašinājumiem ir specifiskas nozīmes, tāpēc pārbaudiet vai zonas nosaukums atbilst jūsu mērķim. Domēna zona .com ir pati populārākā interneta vidē, kuru zina jebkurš interneta lietotājs, bet sakarā ar popularitāti, varētu sagādāt grūtības atrast īsu un skanīgu domēna vārdu ar .com paplašinājumu. Pēdējā laikā ir parādījušies jauni, netradicionāli paplašinājumi, piemēram, .photography, .guru, .club un citi. Šāda veida paplašinājumi varētu būt labs variants kā iegūt oriģinālu, īsu un skanīgu domēna vārdu uz domēna zonas rēķina.
6. padoms: mērķējiet uz savu reģionu
Ja Jūsu bizness ir vietēja mēroga, apsveriet iespēju domēna vārdā iekļaut vietējo lokalizāciju. Reģionālajiem klientiem varētu būt vieglāk atcerēties jūsu domēna vārdu, kā arī atrast to. Tas ir ļoti ērti un efektīvi mājaslapas reklamēšanai, un lietotāji uzreiz var redzēt, kurā reģionā uzņēmums darbojas. Turklāt, visticamāk, ar nosaukuma unikalitāti problēmu arī nebūs.
7.padoms: kā domēnu izvēlēties ar uzņēmējdarbību saistītai vietnei
Galvenais biznesa virziens internetā ir dažādu preču vai pakalpojumu tirdzniecība. E-komercijas tirgus nepārtraukti aug un aug. Un šodien uz to jau ir liela konkurence, taču jums joprojām ir reāla iespēja ieņemt tajā savu vietu un tikt pie kāda „kūkas gabaliņa”. Ar pienācīgu rūpību, pareizu attieksmi ātri sasniegsi izcilus rādītājus, kas ļaus justies pārliecinātam un neuztraukties par pelnīšanu – peļņa ar katru mēnesi tikai pieaugs.
Lai interneta veikals veiksmīgi attīstītos, svarīgi izvēlēties ļoti labu domēnu. Jākoncentrējas šeit noteikti uz brīvajiem nosaukumiem, tikai neiesaku izmantot domēna ģeneratorus – tie dod tipiskus nosaukumus, vienkārši veicot tajos izmaiņas (piemēram, mainot simbolus vietām vai pievienojot ciparu). Rezultātā interneta veikals iegūst ne pārāk pievilcīgu domēna nosaukumu, kas pazudīs starp simtiem līdzīgu nosaukumu.
Vai vēlaties izcelties uz konkurentu fona un sapņojat izvēlēties savai vietnei domēna nosaukumu, kas palīdzētu reklamēt jūsu projektu un piesaistīt jaunus un jaunus klientus? Tad iesaku ņemt vērā manus šajā rakstā aprakstītos nedaudzos ieteikumus.
Ja vēl tikai plāno vai sapņo atvērt interneta veikalu, bet nezini ar ko sākt, aicinu pieteikties bezmaksas konsultācijai un mēs kopā mēģināsim rast risinājumu.
Nobeiguma ieteikumi domēna vārda izvēlē
Šeit sniegšu vēl pēdējos papildu ieteikumus. Var būt tas jums ienesīs lielāku skaidrību un sapratni, kādu domēna nosaukumu vislabāk izvēlēties savai uzņēmuma mājas lapai vai privātam blogam, lai nodrošinātu pēc iespējas labāku izvēlētā nosaukuma atpazīstamību.
Tātad… Mēs jau zinām galvenās veiksmīga domēna nosaukuma īpašības:
- nosaukums ir labskanīgs un tas atbilst uzņēmuma zīmolam, vai mājas lapas saturam;
- tas ir viegli iegaumējams, nav garš (Jo īsāks domēna vārds, jo vieglāk to uzrakstīt un atcerēties un piedevām mazāka iespēja kļūdīties);
- to nosaucot nav vajadzības pēc papildus skaidrojumiem vai instrukcijām,
- nevajadzētu izvēlēties neko neizsakošus domēna vārdus, jo tādi gluži vienkārši neizskatīsies profesionāli. Izņēmums varētu būt blogi, kur šad tad par ļaunu nenāk kaut kas tēlaināks;
- Veidojiet viegli iegaumējamu neaizmirstamu domēna vārdu un radiet unikālu zīmolu.
Kādu domēna vārdu izvēlēties? Nu, protams, tikai unikālu! Tas pozitīvi ietekmēs jūsu projekta reputāciju un atpazīstamību. Nebūs līdzīgi ar konkurentiem vai citiem resursiem.
Starp citu! Ir obligāti jāizvairās no saskaņošanas un līdzības atainošanas ar citu cilvēku vietnēm. Visticamāk, ka jūsu auditorija kļūdas dēļ dosies pie viņiem, un jūs vienkārši zaudēsit klientus.
Kā tad izvēlēties domēna nosaukumu, lai tas būtu unikāls? Visbiežāk paši foršākie un tīkamākie domēna vārdi jau ir aizņemti, tāpēc domēna izvēle parasti ir ļoti piņķerīgs radošais process, kas var aizņemt krietni ilgu laiku un pamatīgu galvas lauzīšanu. Taču ar to jārēķinās, jo domēna nosaukums ir viens no mājas lapas svarīgākajiem aspektiem. Tiklīdz kāds pirmo reizi izdzird jūsu domēna nosaukumu, cilvēkam jāspēj precīzi uzminēt, kas lapā varētu būt atrodams.
Domēna izvēle – ieteikums, kā rīkoties! Pamatojieties uz visiem iepriekš minētajiem padomiem, uzrakstiet dažus desmitus nosaukumu — pierakstam visus, kas vien ienāk prātā. Nedomājiet par to, kurš no šī saraksta jums patīk vai arī varētu noderēt. Noliec sarakstu uz dažām dienām galda atvilktnē un aizmirstiet par to. Pēc 3-4 dienām (sliktākajā gadījumā nākošajā dienā) izņemiet lapu un sāciet analizēt. Atmetiet vārdus, kas jums nepatīk. Pārējos pārbaudiet vai tie ir brīvi kā domēnu nosaukumi jūsu izvēlētajā zonā. Tāds risinājums palīdzēs jums izvēlēties perfektu domēna nosaukumu.
Izmantojot unikālu vārdu, varat lieliski radīt pievienoto vērtību sava domēna nosaukumam. Zīmols ir kas vairāk kā vārdu kombinācija, piemēram, šīs mājaslapas „aowebstudio” nosaukums vien jau skaidro, kāda nozare tiek pārstāvēta. Ja jūsu mājas lapu iespējams sajaukt ar kādu populāru vietni, kas jau pieder kādam citam, tā būs īsta katastrofa. Tāpēc nekad neizvēlieties domēna vārdus, kas faktiski ir jau pastāvoša domēna nosaukuma versija daudzskaitlī, ar defisi vai citādu rakstību. Šādus domēna nosaukumus uzreiz vajag svītrot no saraksta ārā, jo ar šādiem domēna vārdiem cilvēki mūždien putrosies.
Nākamais veids, kā izvēlēties domēna nosaukumu interneta veikalam vai citam komerciālam projektam, ir izmantot galvenos atslēgvārdu vaicājumus meklējumprogrammās, pēc kuriem potenciālie klienti visbiežāk meklē preces vai uzņēmumus internetā. Sākot meklēt domēna nosaukumu, ir noderīgi izvēlēties 5 vārdus vai frāzes, kas vislabāk aprakstītu jums nepieciešamo domēnu. Kad saraksts gatavs, pievienojiet tam priedēkļus un piedēkļus, kas palīdzēs nonākt pie īstā nosaukuma. Piemēram, ja veidojat ar aizdevumiem saistītu domēnu, sāciet ar tādiem vārdiem kā «aizdevums, finanses, hipotēka, procentu likme, maksājums» un apspēlējiet tos, līdz atrodat īsto. Ja visi piedāvātie nosaukumi jau ir aizņemti, parādiet nedaudz iztēles un radošumu savas problēmas risināšanā.
Dažādas domēna nosaukumus var iegūt interneta vietnē https://www.namefresh.com. Tur meklētājā ievadam atslēgas vārdus un vietne ģenerēs iespējamos domēna nosaukumus.
Kad Jums jau ir vīzija par domēna nosaukumu, varat veikt izpēti, sākot ar vienkāršu izpēti meklētājprogrammā Google, beidzot ar autortiesību un preču zīmju pārbaudi. Meklētājprogrammā Google Jūs varēsiet izpētīt, vai nav kāds uzņēmums, kuram nosaukums ir tāds pats kā Jūsu plānotais, vai arī iespējams domēns ir kaut kad senāk bijis reģistrēts un ir iemantojis sava veida slavu vai arī neslavu. Veicot šāda veida izpētes ir iespējams izvairīties no liekām galvassāpēm nākotnē.
Pavisam nopietni saku — Domēna izvēlē neaizmirsīsim arī par autortiesībām. Domājot par to, kuru domēnu labāk izvēlēties vietnei, atcerieties, ka noteikti ir jāievēro autortiesību likumi. Nekādā gadījumā nevajadzētu izvēlēties nosaukumu, kas sakrīt ar preču zīmi, brendu utt.
Jūsu vietne var tikt bloķēta, un preču zīmes īpašnieks var pat jūs iesūdzēt tiesā par autortiesību pārkāpumu. Tāpēc esiet piesardzīgi un uzmanīgi. Izvēlētā nosaukuma derīgumu labāk pārbaudīt neskaitāmas reizes. Šī kļūda parasti netiek pieļauta, taču tāda kļūda var ļoti dārgi maksāt. Tā var iznīcināt lielisku domēnu un lielisku uzņēmumu. Tāpēc pārliecinieties, ka ar savas mājaslapas nosaukumu nepārkāpiet autortiesības. Lai par to pārliecinātos, veiciet Autortiesību pārbaudi Latvijas datubāzē http://databases.lrpv.gov.lv/home, Eiropas Savienības datubāzē https://euipo.europa.eu/eSearch/, Eiropas Savienības un ārpus tās teritorijas datubāzē https://www.tmdn.org/tmview/#/tmview.
Kur meklēt datus par to vai jūsu izvēlētais domēna nosaukums ir pieejams? Tādas interneta vietnes ir daudz. Praktiski hostinga kompānijas savās vietnēs dod iespēju pārbaudīt izvēlētā domēna nosaukuma pieejamību. Visbiežāk tiek izmantota pieejamo domēnu meklēšanai WHOIS kataloga pakalpojumā — https://whois.com. Saskaņā ar interneta korporācijas ICANN noteikumiem pakalpojums WHOIS ir bezmaksas publisks katalogs, kas satur domēna vārdu īpašnieku tehnisko un kontaktinformāciju. Ikviens, kurš vēlas uzzināt, kam pieder interneta resurss vai domēna vārds, var veikt atbilstošu meklēšanu WHOIS kataloga pakalpojumā.
Šajā katalogā ir pavisam viegli noteikt vai konkrēts domēna nosaukums ir vēl pieejams – tikai atcerieties, ka jums domēns tur nav jāiegādājas. Šeit tikai pārliecinieties, ka nosaukums ir pieejams un reģistrējiet to sava izvēlētā hostinga vietnē, iegādājoties hostingu un domēna nosaukumu vienā vietā. Tas atvieglos domēna sasaistīšanu ar hostinga serveri. Vēl viens plus apmaksājot domēnu caur izvēlēto hostingu, daudzas hostinga kompānijas piedāvā dažādas atlaides, kas dod iespēju jums samazināt izdevumus, kas saistīti ar mājaslapas izveidošanu.
Ko darīt, ja domēns, kas jums patīk, jau ir aizņemts? Pieņemsim, ka esat izvēlējies perfektu nosaukumu, bet tas jau ir aizņemts interesējošā domēna zonā. Ko darīt šādā gadījumā? Tas ir pavisam vienkārši – pārbaudiet pieejamību citās zonās.
Ja visas iespējas ir aizņemtas, citas domēna zonas nav piemērotas un jūs nevēlaties mainīt izvēlēto nosaukumu, tad apsveriet vārda izpirkšanu no tā īpašniekiem. Visticamāk, ka jums izdosies to panākt, taču tikai cena šajā variantā būs diezgan augsta. It īpaši, ja vietne ir aktīva un turpina attīstīties. Ja resurss tiek pamests, īpašnieki ar to nenodarbojas, arī tad izpirkšanas iespēja par pieņemamu cenu ir daudz par augstu šim pasākumam.
Kā izvēlēties domēnu vietnei: personīgs padoms
Es ļoti detalizēti pastāstīju, kā pareizi izvēlēties savai mājaslapai domēnu, uz kādām funkcijām pievērst uzmanību un no tā izriet:
- nelietojiet garus vārdus;
- esiet uzmanīgi ar cipariem un defisēm;
- mēģiniet izslēgt burtus ar sarežģītu un neskaidru transliterāciju;
- nepārkāpiet autortiesības.
Turklāt jūs uzzinājāt, kā izvēlēties domēna zonu – kādas tās ir, ar ko tās atšķiras un kādiem projektiem ir ieteicamas noteiktas iespējas.
Domēna izvēlei nevar pieiet virspusēji – no tā ir atkarīga jūsu interneta vietnes veiksme nākotnē. Jebkuras kļūdas vai nepilnības radīs problēmas resursa popularizēšanā.
Vai jūs interesē vairāk noderīgas informācijas par vietņu, emuāru, interneta veikalu izstrādi un optimizāciju? Piesakieties uz bezmaksas konsultāciju un apspriedīsim kā efektīvāk izveidot informatīvās mājaslapas un kā atvērt veiksmīgu interneta veikalu.